Jasná dlouhodobá perspektiva fungování jaderného regionu je hlavní motivací mladé generace ke studiu technických oborů potřebných k zajištění kvalifikovaných pracovníků nejen čtyř stávající bloků elektrárny, ale také pro výstavbu a provoz dalších nových bloků. Další vzdělávání a zvyšování kvalifikací čeká zaměstnance během výkonu jejich profese v elektrárně. Současně nám tak jedna z největších technických staveb současnosti poskytuje příležitost udržet si vysokou úroveň odbornosti a zůstat součástí velmi zajímavého jaderného společenství.
Tento článek nepíšu jen jako zaměstnanec elektrárny, ale hlavně jako nadšenec jaderné technologie, jako propagátor, který by se chtěl se svými kolegy ze spolku JARO podělit se svými názory a poznatky s veřejností a vyvrátit nepravdivá nebo nepřesná tvrzení o jaderné energetice.
Jak jsem psal výše, každý zaměstnanec ČEZu pracující v lokalitě Dukovany musí absolvovat řadu odborných školení včetně úvodního kurzu ve výcvikovém centru v Brně, který musí absolvovat každý, kdo v elektrárně pracuje. Zde nás učí odborníci z oboru o tom, jak elektrárna funguje, základní princip jaderných elektráren, ale také havárie, které se historicky v jaderném průmyslu odehrály a ze kterých si bereme ponaučení a vytváříme kulturu bezpečnosti. Nezůstáváme jen v
lavicích, formou stáží na lokalitě Dukovany studenti fyzicky prochází nejdůležitější úseky v elektrárně s vysvětlením jejich účelu – vlastně si říkáme, „co která trubka/přístroj vede za médium a proč je zrovna tady a jaký je jeho smysl“ a „co se ve které budově nachází“. Rozhodně o elektrárně víme hodně!
Jako spolek JARO pro Dukovany bychom rádi diskutovali o stávající elektrárně i o potřebě nových bloků, které je nahradí, pořádali besedy na veřejně dostupných místech, pořádali edukační besedy pro studenty, pokud to covidová situace dovolí. Dále bychom rádi psali články na náš nový web – aktuality z lokality, sloupky o technologii, novinky ve světě a podobně. Myslíme si, že právě my zaměstnanci a nadšenci můžeme věrohodně, technicky a sebekriticky popsat situaci v elektrárně, odpovídat na dotazy a vzdělávat veřejnost o jaderném odvětví.
Těšíme se na budoucí spolupráci.